Taşındıktan Sonra İkametgah Nasıl Değiştirilir?

Taşındıktan Sonra İkametgah Nasıl Değiştirilir?

Yeni evinize taşındınız, eşyalarınızı yerleştirdiniz ve artık “oh be, her şey bitti” dediniz. Evet taşınma işleminiz bitti ama son bir prosedür kaldı. O da eski ikametinizi yeni taşındığınız yerle değiştirmek. Bunun nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? O halde yazımıza bir göz atın, ikametgah değişikliği ile ilgili her şeyi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Öncelikle ikametgah değişikliğini yapan kurum, bulunduğunuz yerdeki nüfus il ya da ilçe müdürlükleridir. Bunun için yapmanız gereken şey, şu an oturduğunuz yerde ikamet ettiğinizi ispatlamak. Bu ispatın birkaç yolu var. Bunlardan birisi adınıza ait fatura (elektrik, su, doğalgaz, telefon) beyan etmek. Bu faturalardan birini alıp nüfus cüzdanınızla birlikte nüfus müdürlüğüne gidip adres bildiriminizi yapabilirsiniz.

Bir diğer yol ise, eğer bulunduğunuz yerde yukarıda saydığımız faturalardan birine sahip değilseniz; yani bir yakınınız ya da akrabanızın yanında ikamet ediyorsanız, o kişiyle birlikte nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekecektir. Burada dikkat edilecek husus, o yanınızda gelen kişiye ait fatura ve TC kimlik numarasına ihtiyaç duyulmasıdır. Sonrasında nüfus müdürlüğü tarafından size bir belge verilecek, bu belgeyi oturduğunuz evin bağlı olduğu mahalle muhtarlığına götürüp teslim etmeniz gerekecektir. Bu işlemler için hiçbir şekilde ücret talep edilmez, yani ücretsizdir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir